Povečava prsi je eden izmed najbolj zaželenih in najpogosteje izvajanih estetskih posegov na ženskem telesu, saj lepo oprsje velja za najlepši simbol ženskosti. S povečavo prsi stranki vlijemo dodatno samozavest, ki si jo želi. Naši vodili pri povečavi prsi sta zmernost in upoštevanje telesnih razmerij.
Prijavi se na posvettakojšen, po treh mesecih dokončna oblika
do 2 uri, odhod domov po 12 urah
en mesec
trajen
Povečava prsi je eden izmed najbolj zaželenih in najpogosteje izvajanih posegov v estetski kirurgiji. S posegom zadovoljimo željo po lepem, polnem dekolteju strank, ki jim lastne prsi niso všeč, jim je dojenje odvzelo polnost ali pa so izgubile mladostno prožnost. Poseg doprinese k dvigu samozavesti in zadovoljstva.
Obdobje od odločitve za poseg do operacije je običajno zelo čustveno. Strankina visoka pričakovanja in želje je treba uskladiti z dejstvi in omejitvami, ki so posledica življenjskega sloga, trajanja obdobja materinstva pa tudi lastnih tkiv itd., kar se kaže v manj prožni koži, usahlosti prsi … V tem obdobju je iskren in strokovno podprt pogovor o vseh plateh posega najpomembnejša naloga, ki jo opravljamo kirurgi.
Pregled in pogovor s kirurgom
Razgovor pred posegom je najpomembnejši del procesa povečave prsi. Pogovorimo se o strankinih pričakovanjih in željah, jim skušamo slediti, a jih vseeno uskladiti z realnimi možnostmi, ki jih omogočajo strankina tkiva. V tej fazi odpravimo dvome in skrbi, zato velja, da je vsako vprašanje na mestu. Le tako lahko stranka pristopi k posegu sproščeno in pripravljeno. Pogovorimo se tudi o okrevanju po operaciji ter možnih tveganjih in zapletih, katerih število je zanemarljivo.
Za lažjo izbiro velikosti vsadka uporabimo simulacijo s prilagodljivimi vložki in posebnimi nedrčki, s katerimi zelo nazorno in natančno prikažemo učinek posega. Trenutek, ko se stranka vidi v novi podobi, na obraz večine prikliče nasmešek in očitno zadovoljstvo.
Meritve
Pred vsakim posegom opravimo natančne meritve, ki omogočajo natančno načrtovanje posega. Namen meritev je določiti najprimernejši vsadek in kirurško tehniko povečave prsi (mesto reza, postavitev vsadka pod mišico ali žlezo, hkraten dvig prsi).
Najpomembnejši dejavniki, ki vplivajo na izbiro vsadka
Če izberemo preširok vsadek, bi ta izstopal v zunanjem ali notranjem delu prsi, se raztegoval in dražil živec, ki skrbi za čutnost bradavice. Posledično bi ta postala boleča. Videz prsi bi bil nenaraven. Če izberemo preozek vsadek, tvegamo nenaraven videz prsi, ki bi bila polna le v enem predelu.
Želimo naraven videz prsi, kjer je prehod s prsnega koša na dojko, v predelu dekolteja, zvezen, brez izrazite stopnice oziroma tipnega roba vsadka. Ko stranka nima dovolj lastnih tkiv, vsadek postavimo pod mišico, ki dodatno zabriše rob vsadka. Če gre za pokrov, kjer ima stranka dovolj lastnega tkiva, lahko vsadek postavimo nad mišico.
Če želimo tkiva prsi dodatno napeti in dvigniti, je treba prilagoditi kirurško tehniko. V primeru bolj izražene povešenosti je treba prsi dodatno preoblikovati s postopkom mastopeksije oz. dviga prsi.
Bolj vpadljiv dekolte dosežemo z okroglimi vsadki oziroma vsadki z bolj poudarjeno izbočenostjo – projekcijo.
Obliko prsnega koša in morebitne razlike v obliki ali velikosti prsi je treba natančno ugotoviti in temu prilagoditi ustrezno tehniko. Običajno je ena stran prsnega koša bolj izbočena od druge (nasprotna stran je nekoliko ožja). Največkrat gre za komaj opazne razlike, včasih pa vseeno lahko vplivajo na izbiro vsadka.
Izbira primernega vsadka
Izbiramo le varne vsadke vrhunske kakovosti. Vsadki morajo biti registrirani v Republiki Sloveniji, ustrezno testirani in z vsemi certifikati, vključno s kartico proizvajalca in s serijskimi številkami za vsak vsadek posebej. Le tako lahko zagotovimo sledljivost kakovosti in varnosti. V primeru težav z materialom lahko s tem dokumentom zagotovimo nov vsadek.
Na voljo sta dve obliki vsadkov: okrogli in anatomski, znani tudi kot kapljičasti vsadki. Glede na višino, širino in izbočenost izberemo najbolj primeren vsadek za posameznika. Okrogle vsadke uporabimo, ko želimo že lepo oblikovane prsi zgolj povečati; prsim dodamo volumen, obliko pa le poudarimo. Z okroglimi vsadki je dekolte bolj izstopajoč. Kapljičasti vsadki so bolj primerni za posameznice, ki imajo malo lastnih tkiv. Vsadki, poleg volumna, prsim dodajo predvsem obliko. S kapljičastimi vsadki dekolte ni tako poudarjen, bujen, saj imajo ti vsadki manj izrazit naklon v zgornjem polu.
Pri primarni povečavi prsi uporabimo teksturirane vsadke. Najpomembnejša lastnost teh je, da se vrastejo v okoliška tkiva. Meja med vsadkom in drugimi tkivi se zabriše. Ta lastnost je še posebej pomembna pri uporabi kapljičastih vsadkov, saj zaradi nje obdržijo svoj položaj in nimajo možnosti rotacije. Gladke vsadke ponavadi uporabljamo pri sekundarnih posegih, ko v že obstoječi žep vstavimo manjši vsadek, ki lahko nemoteno in naravno drsi znotraj žepa.
V Sloveniji uporabljamo silikonske vsadke s kohezivnim gelom, ki spominjajo na mehke žele bonbone in imajo različne stopnje kohezivnosti oziroma mehkobe. Študije so pokazale, da ima uporaba čvrstejšega silikona dolgoročno boljše rezultate. Manj je tudi valovitih deformacij vsadkov, ki jih lahko vidimo v predelu, kjer je tkivni pokrov tanjši. Najpogosteje je to zunanji predel prsi, na meji proti pazduhi.
Opis posega in mesto reza
Silikonski vsadek s čvrstim gelom lahko vstavimo s tremi različnimi pristopi: pod prsi, skozi kolobar in skozi kožo pazduhe.
Glede na dosedanje izkušnje je poseg povečave prsi najvarnejši in možnost zapletov najmanjša, če vsadek vstavimo skozi rez v gubo pod dojko. Ta pristop omogoča najbolj natančno oblikovanje žepa za protezo. Za dolgotrajno lepo obliko in velikost prsi moramo zagotoviti, da tkiva objemajo vsadek tako kot rokavica roko. Skozi pristop pod dojko zmanjšamo možnost vnosa bakterij, ki so normalno prisotne na koži, kar je pri pristopu skozi rez v pazduhi ali ob prsni bradavici izrazito težavno.
Zakaj se je pomembno izogniti bakterijam? Med najpogostejše zaplete pri operaciji povečave prsi šteje pojav zatezanja vezivne ovojnice, ki je povezan prav s prisotnostjo bakterij na omenjenih predelih. Če je treba ob operaciji hkrati dvigniti prsi, lahko vsadek vstavimo skozi rez, ki ga uporabimo za sam dvig prsi. Največkrat skozi navpični rez, izjemoma skozi kolobar.
Meritvam sledi naročilo primernega športnega nedrčka, ki je odločilen pri okrevanju po operaciji in integraciji prsnega vsadka v okoliška tkiva. Ta nedrček mora nuditi prsim stabilno in čvrsto oporo, kar zmanjša premike vsadka, pa tudi bolečine po operaciji.
Okrevanje po posegu
Dreni
Dreni so prozorne plastične cevke, ki obdajajo vstavljen prsni vsadek in odstranijo kri oz. naravne tekočine, ki se naberejo v prvih nekaj urah okrevanja. Zaradi podtlaka se tkiva zalepijo na vsadek. Drene odstranimo ob prevezi pred odpustom iz klinike.
Bolečina
Bolečina po operaciji je nekoliko močnejša, če vsadek postavimo pod mišico. Stranka čuti to bolečino zaradi raztezanja prsne mišice, ki jo napenja spodaj ležeči vsadek. Bolečino povzroča tudi mesto, kjer smo sprostili narastišče mišice. Pri izbiri večjega vsadka je raztezanje mišice močnejše. Bolečina relativno hitro izzveneva z vsakim naslednjim dnem. Če vsadek vstavimo pod žlezo, je okrevanje skoraj neboleče. V primeru močnejših bolečin po operaciji v predelu prsnega koša, smo strankam vedno na voljo.
Otekanje
Oteklina in občutek napetosti sta po operaciji normalna in pričakovana. Tudi dekolte je prehodno nekoliko bolj poln. Oteklina postopoma izzveni, večinoma v prvih tednih; pri vsadkih, ki jih vstavimo pod mišico, v nekaj mesecih, pri tistih, ki smo jih vstavili pod žlezo, pa bistveno prej.
Šivi in nega brazgotine
Notranji šivi, s katerimi zašijemo mišico in spodnje plasti, se sčasoma sami razgradijo. Tisti, s katerimi šivamo kožo, pa ostanejo na mestu 2–3 tedne, nato jih odstranimo. Priporočljivo je, da stranka na incizijsko brazgotino (brazgotino, ki je nastala po rezu), še šest mesecev namešča obliže micropore, ki omogočajo izboljšano preoblikovanje in diskretnost brazgotine.
Gibanje in vrnitev na delo
V prvih nekaj dneh je gibanje treba prilagoditi bolečinam. Aktivnosti lahko postopoma nadgrajujete. Že po nekaj dneh lahko skoraj brez omejitev opravljate vsa običajna dnevna opravila. Vrnitev na delovno mesto je odvisna od narave dela, upoštevati pa je treba omejitve v gibanju. Do 6 tednov po posegu je treba neprestano nositi športni nedrček. Prav toliko časa je odsvetovana športna aktivnost, ki močno obremeni roke oziroma izvaja pritisk na vsadke. Po šestih tednih je večina strank sposobna izvajati enake aktivnosti kot pred operacijo.
Če so vsadki vstavljeni pod mišico, je okrevanje in stopnjevanje aktivnosti nekoliko počasnejše. V tem primeru odsvetujemo tudi fizično aktivnost in vadbo za učvrstitev prsnih mišic.
Nedrček ima tudi kasneje zelo pomembno vlogo pri ohranjanju videza prsi in preprečevanju raztezanja tkiv ter posledične povešenosti prsi. Vsadek tkiva dodatno obremeni, zato je stalna nošnja nedrčka po posegu obvezna.
Zapleti
Čeprav so zapleti pri posegih povečave prsi z vsadki na naši kliniki zelo redki, vas vseeno želimo seznaniti z morebitnimi spremembami, ki jih lahko občutite po operaciji. Le tako boste lahko najbolje pripravljeni na obdobje po posegu in boste ukrepali takoj, če bo to potrebno.
Zatezanje vezivne ovojnice
Gre za zelo redek zaplet. Začne se z nežnim zatezanjem vsadka, v začetni fazi je to skoraj neopazno, sčasoma pa prsi postanejo nekoliko trše na otip. Pri prsih z debelejšim tkivnim pokrovom zatezanje postane naknadno bolj opazno, kot pri prsih z manj lastnega tkiva. V naslednji fazi postanejo prsi nekoliko boleče. Pri napredovali obliki pride do deformacije prsi s pomikom razobličenega vsadka. Običajno gre za enostransko prizadetost. Običajno se izrazi v prvem desetletju po operaciji in v tem obdobju prizadene le 4–6 % odstotkov strank. Kljub nizkim številkam je zatezanje vezivne ovojnice najpogostejši vzrok za ponovno operacijo po povečanju prsi. Z operativnim posegom vsadek z ovojnico v celoti odstranimo ter zmanjšamo žep, kamor vstavimo novo protezo.
Rotacija vsadka
Precej redek zaplet, ko se po operaciji vsadek zavrti, prsi pa dobijo nenaraven videz. Običajno je to posledica neupoštevanja navodil, ki jih je stranka dobila za obdobje po operaciji (predvsem kršitev omejitve gibanja z rokami in kršitev stalne nošnje nedrčka). Lahko pa je tudi posledica prevelikega žepa in posledično slabšega stika vsadka z okoliškimi tkivi ter nezadostnega vraščanja. V tem primeru je potrebna ponovna operacija.
Otekanje prsi več let po operaciji
V izredno redkih primerih pride do zapoznelega otekanja (late seroma) več let po operaciji. Okoli 0,03 % strank občuti otekanje, vzrok pa še ni odkrit. Ob pojavu je treba obiskati kirurga, ki odredi nadaljnje ukrepe. Najprej je treba opraviti citološko punkcijo in izpraznitev seroma s pomočjo ultrazvoka, s čimer preprečimo poškodbo vsadka. Ponavadi tak postopek uspešno odpravi zaplet. V literaturi se proučuje povezanost z eno od oblik raka krvnih celic z obliko poznega seroma(Anaplastic Large Cell Lymphoma), a jasne povezave še niso ugotovili. S citološko punkcijo in skrbnim nadzorom in dobro komunikacijo s kirurgom hitro ovržemo vse skrbi.
Ruptura vsadka
Gre za redek pojav. Vsadki, ki jih uporabljamo, so izpolnjeni s čvrstim gelom, ki se tudi v primeru rupture (raztrganja) ne razlije v okolico. Stranka ne občuti rupture vsadka. Ponavadi jo ugotovimo ob reševanju težav zaradi razvoja zatezanja vezivne ovojnice. Ker imajo vsadki doživljenjsko garancijo, so stranke v teh primerih upravičene do novih vsadkov.
Motnje v občutljivosti bradavic
Včasih je lahko občutenje v bradavicah nekoliko šibkejše, včasih se ta zaplet pojavi v obliki neprijetnega draženja, izjemoma so lahko bradavice boleče. To je posledica raztezanja živca, ki skrbi za čutnost bradavice po vstavitvi vsadka. Stanje se izboljša v nekaj dneh ali največ nekaj tednih.